Na czym polega prowadzenie pralni chemicznej?

Pralnia chemiczna to miejsce, które najczęściej odwiedzamy wtedy, gdy wydarzył się wypadek z naszą ulubioną sukienką, przychodzi sezon jesienno-zimowy lub mamy przed sobą ważne wydarzenie bądź uroczystość. To właśnie wtedy zanosimy tam swoje płaszcze, jesionki, garnitury, czy inną uwielbianą część garderoby. Ze strony klienta cały proces wygląda tak, że oddaje on odzież w punkcie pralniczym, po czym odbiera ją czystą i wypraną wskazanego dnia. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak cały proces wygląda od kuchni? Wyjaśniamy jak wygląda działanie pralni chemicznej.

Pralnia chemiczna oferuje usługi prania ubrań i rzeczy, które nie nadają się do prania mechanicznego lub ręcznego w warunkach domowych. Chodzi tu głównie o garnitury, eleganckie suknie, płaszcze wełniane czy suknie ślubne. Oddając te rzeczy do pralnie chemicznej nie zastanawiamy się specjalnie nad tym jak rzeczywiście są one prane. Tak naprawdę funkcjonowanie pralni chemicznej to dla wielu czarna magia. Innym określeniem na pracę pralni jest tzw. pranie na sucho. Wyjaśniamy czy ubrania rzeczywiście są prane na sucho i dlaczego tak ładnie pachną i wyróżniają się świetnym kolorem.

Przed przyjęciem
Zanim pracownik przyjmie odzież do prania chemicznego musi ją odpowiednio przygotować i przede wszystkim sprawdzić czy można ją poddać procesowi. W tym celu pracownik dokładnie ogląda sztuki odzieży, sprawdza kieszenie i czy są jakieś plamy, przetarcia, następnie zabezpiecza przed ewentualnymi uszkodzeniami. Jeśli na tym etapie pojawią się jakieś wątpliwości wynikające z treści wszywki, należy zrobić próbę chemiczną najlepiej na szyciu z lewej strony. Jest to moment, kiedy pracownik pralni ostatecznie decyduje, czy daną sztukę odzieży wycofać czy przeznaczyć do prania na sucho.

Zasada działania
Ogólnie rzecz ujmując, funkcjonowanie pralni chemicznych jest dość proste w wytłumaczeniu. Wygląda to tak, że do wielkiego agregatu transportuje się ubrania, gdzie następuje pierwszy proces, jakim jest usuwanie najtrudniejszych plam. Oczywiście nie muszą one pojawiać się na całym ubraniu, a jedynie na kilku jego fragmentach. Do usuwania tych najcięższych plam pralnie wykorzystują rozpuszczalnik organiczny. Roztwór jest bardzo silnym, rakotwórczym środkiem, dlatego pod koniec początkowej fazy czyszczenia ulega on destylacji. Sam proces usuwania zabrudzeń trwa od 30 do 40 minut. W międzyczasie pracownik wybiera odpowiedni detergent w celu usunięcia wszystkich plam. Często jest on bardzo silny lub podobny do proszku, którego powszechnie używamy w domowych pralkach. Sam proces prania na sucho trwa do godziny. Gdy ubranie jest już zupełnie czyste, zostaje poddane procesom zapachowym. Chodzi o nadanie ładnego zapachu, czyli jest to czynność dość podobna do dodania płynu do płukania w typowych pralkach. Kiedy już odzież wyróżnia się wyjątkową wonią, oddawana jest do prasowania. Metod prasowania jest dużo i to, jaką wybierze pracownik zależy od rodzaju garderoby. Wykorzystuje się agregat, żelazko lub specjalne manekiny. Po uprasowaniu odzież oddaje się do pakowania i odwiesza na oznaczonym miejscu, gdzie czeka na odebranie przez właściciela.