Jak usunąć plamy z kawy?

Jeśli jesteśmy miłośnikami kawy to prędzej czy później spodziewać możemy się, że na naszej bluzce, tapicerce samochodu, dywanie lub którymś z mebli znajdziemy tego rodzaju plamę.  Jak się jej pozbyć i czy w ogóle jest to możliwe?

Sposoby na wywabienie plamy z kawy
Jeśli plama po kawie jest świeża, wystarczy przeprać ubranie w ciepłej wodzie z mydłem. Pamiętajmy o tym aby nie pocierać plamy, tylko delikatnie nałożyć na nią papierowy ręcznik, niech kawa w niego wsiąknie. Możemy również posypać plamę solą, a później polać zimną wodą i uprać. Jeśli plama z kawy jest zaschnięta, musimy uzbroić się w większą ilość cierpliwości. Z plamami zaschniętymi, również możemy sobie poradzić, jednak jest to trudniejsze. Mamy do wyboru zarówno domowe sposoby, jak również środki komercyjne. Jeśli chcemy od razu spróbować środków dostępnych w sklepie, zaopatrzmy sie w środek do wywabiania plam, wystarczy polać nim plamę, poczekać, aż produkt wsiąknie, następnie wyprać nasze ubranie. 

Domowym rozwiązaniem jest użycie octu. Należy zmieszać łyżeczkę octu z litrem zimnej wody, powstałą substancję nakładamy na plamę i wcieramy do momentu, aż zniknie. Kolejną możliwość stanowi zmieszanie jajka z kilkoma kroplami alkoholu oraz ciepłą wodą. Powstały roztwór należy wetrzeć w plamę czyniąc to do momentu aż plama zniknie. Następnie płuczemy ją w chłodnej wodzie. Kolejny składnik przydatny przy usuwaniu plam z kawy to soda oczyszczona, wystarczy nasypać nieco sody oczyszczonej na wilgotną ściereczkę i szybko pocierać plamę, do momentu, aż zniknie.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zmieszanie 1 łyżeczki gorącej wody oraz 1 łyżeczki gliceryny oraz kilku kropel amoniaku. Roztwór nałóżmy na plamę przy pomocy papierowego ręcznika najlepiej białego, ubranie pierzemy następnie w ciepłej wodzie. Pamiętajmy o tym, że najlepiej usunąć plamę zaraz po jej nabyciu, zanim zdąży porządnie wyschnąć. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomoże, zawsze możemy oddać ubranie do specjalistycznej pralni, w której z całą pewnością wywabią naszą plamę. Pamiętajmy również o tym by zachować odpowiednią dawkę ostrożności, jeśli zdecydujemy się na samodzielne usuwanie plamy.