Jakie są rodzaje pralni?

Pralnie to sektor, który w Polsce w dalszym ciągu nie jest jeszcze nasycony i rozwija się nieustannie. Jeśli zastanawiamy się nad tym, by otworzyć tego rodzaju firmę, to warto zapoznać się z rodzajami pralni, które możemy wyróżnić.

Pralnie chemiczne i wodne
Głównym czynnikiem branym pod uwagę podczas dokonywania rozróżnienia na pralnie jest rodzaj prania. Możemy wyróżnić pranie z użyciem wody oraz pranie na sucho. W ten sposób otrzymujemy pralnię wodną i chemiczną. Podczas prania na sucho, odzież umieszczamy w bębnie agregatu chemicznego, maszyny, które służy do prania tego rodzaju. Agregat jest zazwyczaj zamykany hermetycznie na okres całego procesu, każdy z etapów odbywa się w warunkach odizolowania od otoczenia. Czynnik czyszczący podczas tego rodzaju prania stanowi rozpuszczalnik organiczny, którym zalewa się odzież i który rozpuszcza brud. W zależności od programu, zalewanie może odbywać się nawet kilka razy, aż do uzyskania czystego prania. Zużyty rozpuszczalnik poddawany jest następnie destylacji, następnie z powrotem trafia do bębna. Resztki destylatora trafiają do pojemnika, który następnie oddany zostaje do utylizacji. Pranie chemiczne przydaje się w przypadku tkanin, które nie mogą mieć kontaktu z wodą, są to takie tkaniny, jak skóra, puch czy tkaniny specjalistyczne. Pralnie chemiczne oferują swoje usługi zarówno klientom indywidualnym, jak również firmom.

Słów kilka na temat pralni wodnej
Pralnia wodna to drugi z rodzajów pralni. Ubrania są tutaj prane klasycznie za pomocą wody oraz odpowiedniego środka piorącego. Dawniej było to mydło obecnie stosuje się raczej detergenty. Pranie odbywa się w pralkach, wsad zalewa się wodą o odpowiedniej temperaturze. Pranie polega tutaj przede wszystkim na ruchu bębna, płukaniu oraz wirowaniu i suszeniu. Pralnie wodne również oferują swoje usługi klientom indywidualnym oraz firmom. To właśnie pralnie wodne mają pośród swoich klientów takie instytucje, jak wojska, szpitale czy hotele. Z usług pralni wodnych skorzystać może również każdy, kto nie posiada własnej pralki lub nie ma czasu na to by prać swoją odzież samodzielnie.