Krążki oraz pierścienie poliuretanowe
Poliuretan może przyjmować wiele form, dzięki czemu może być wykorzystany w wielu dziedzinach. Przyjrzyjmy się bliżej temu materiałowi oraz krążkom i pierścieniom wykonanym z niego.
Czym jest poliuretan?
Zanim w ogóle zaczniemy mówić o pierścieniach oraz krążkach poliuretanowych warto rozpocząć od zadania sobie pytania o to, czym w ogóle jest poliuretan. Bo choć w codziennym życiu mamy z nim często do czynienia, rzadko zdajemy sobie sprawę z jego obecności. To właśnie on pozwala nam ułatwić życie, czyniąc jest w wielu przypadkach bezpieczniejszym czy wygodniejszym. Spotkamy go w takich dziedzinach, jak sport i rekreacja, w formie części w samochodzie czy rzeczy użytku codziennego. Poliuretan może przyjmować wiele różnych form. Dlatego ma tak liczne zastosowania. Stosuje się go przy wytwarzaniu produktów przeznaczonych dla przemysłu, jak i bezpośrednio dla konsumentów. Ta wszechstronność przyczynia się do zwiększenia komfortu naszego życia.
Jak powstaje poliuretan
Poliuretan jest polimerem, który składa się z dwóch surowców. Za sprawą zmieszania wspomnianych elementów oraz odpowiednich katalizatorów, dochodzi do reakcji chemicznej. Możliwość jej regulowania pozwala na stworzenie takiego elementu i otrzymania takich właściwości, które będą nam najbardziej przydatne. Wedle uznania możemy otrzymać tworzywo bardziej sztywne lub elastyczne. Bardzo łatwo można je również przetworzyć. Ich elastyczność pozwala na użycie ich do produkcji włókien spandeksowych.
Przyszłość poliuretanu
Biorąc pod uwagę liczbę zużycia tej substancji, poliuretany należą do jednych z najważniejszych tworzyw sztucznych wykorzystywanych obecnie. Popyt na nie będzie rósł zapewne z każdym kolejnym rokiem, ponieważ jest to tworzywo nowoczesne. Pierścienie poliuretanowe stanowią proste rozwiązanie dla każdego, kto pragnie odpowiedniego stopnia trwałości, przy zachowaniu odpowiedniego stopnia jakości. Pierścienie wykonywane są fabrycznie, jak również na specjalne zamówienie. Możemy wyróżnić między innymi pierścienie nośne, pierścienie dystansowe czy pokrycia całych krążników w postaci grzebienia.