Co to są pianki poliuretanowe?

Poliuretany szturmem zdobywają popularność opanowując kolejne dziedziny naszego życia. Swoje miejsce znalazły również w budownictwie. Dlaczego i jaką rolę tam pełnią?

Czym jest pianka poliuretanowa?
Pianka poliuretanowa to materiał izolacyjny, który otrzymuje się w wyniku reakcji polikarbaminianu z wodą i jego dekarboksylację. Właściwości pianki uzależnione są od zastosowanych składników, mogą być one nieco bardziej sztywne czy odporne chemicznie. O kwestiach tych decydujemy mając na uwadze zapotrzebowanie oraz ich przeznaczenie. Pianki mają zazwyczaj szerokie spektrum zastosowania, dzięki szybkiemu schnięciu pozwalają na szybką obróbkę. Utwardza się pod wpływem wilgoci z powietrza i podłoża. Pozwalają na zamocowanie futryn drzwiowych, ram okiennych, uszczelniania złączy dachowych czy ściennych, montaż rolet, izolację elementów instalacji, wypełnianie szczelin, uzupełnianie uszkodzeń izolacji termicznej. Pomocne są również przy montowaniu rolet, uszczelnianiu i wygłuszaniu ścian działowych czy wypełnianiu przepustów kablowych i rurowych, jak widać ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Różne mogą być ich właściwości. Niektóre mają lepszą przyczepność do powierzchni. Wysoka wydajność, niska chłonność wody, jednolitość, zwartość, stabilność wymiarów, przyczepność. Pianki wykorzystuje się do naprawdę różnych rzeczy. Mamy pianki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, te drugie szybciej schną i mają bardzie zwartą strukturę. Pianka powstaje za sprawą reakcji dwóch podstawowych płynnychkomponentó1), jak gaz metylodifenylodizocyjaniany oraz poliol.

Poliuretan niejedno ma imię
Poliuretany przyjmują różne formy o zróżnicowanych właściwościach. Spieniony poliuretan występuje na przykład, jako pianka, czy otulina do instalacji. Bardzo często stosuje się go również do produkcji mat, otulin termoizolacyjnych, czy tapet. Płyty wykonane z poliuretanu stosuje się między innymi do izolowania ścian zewnętrznych, balkonów, podłóg oraz tarasów. Mają one różną długość i szerokość. Łączy się zazwyczaj za pośrednictwem zakładek. Otulina z poliuretanu przyda nam się z kolei podczas konieczności zbudowania ochrony dla rur instalacyjnych. Z poliuretanu wykonane są również pianki do montażu i uszczelniania.