Dlaczego warto wykorzystać system Wet Cleaning do czyszczenia delikatnych ubrań?

Zwykłe pranie na mokro jest wystarczające, jeżeli chodzi o pielęgnację codziennych ubrań z bawełny czy włókien sztucznych. Wyobraźmy sobie jednak swetry z kaszmiru, puchowe kurtki czy topy z jedwabiu odebrane z pralni po tradycyjnym praniu wodnym. Takie ubrania większość z nas oddaje do czyszczenia chemicznego, które jest po prostu bezpieczniejsze dla tego rodzaju materiałów. Czy jednak jest równie bezpieczne dla środowiska i osób, które mają z nim do czynienia?

Pralnie ekologiczne to zaledwie niewielki odsetek pralni oferujących usługi czyszczenia na sucho. Większość punktów usługowych w procesie czyszczenia chemicznego wykorzystuje niezwykle toksyczny szkodliwy dla środowiska naturalnego środek, potocznie nazywany PER. Tymczasem, istnieje ekologiczna alternatywa dla prania na sucho. Jest nią system Wet Cleaning. To pranie z wykorzystaniem wody, jednak bez użycia silnych chemikaliów wymaganych zwykle przy czyszczeniu na sucho.

Jak przebiega proces Wet Cleaning?
Przy czyszczeniu na mokro używane są sterowane komputerowo pralki, a także ekologiczne środki i odżywki do tkanin, które są łagodniejsze od typowych chemikaliów do prania. Stosowany jest również sprzęt prasujący, który może być wyspecjalizowany pod kątem rodzaju tkanin i ubrań.

Jedynym podobieństwem do zwykłego czyszczenia na mokro jest stosowanie wody, jako rozpuszczalnika. Każde ubranie zostaje poddane dokładnym oględzinom. Dzięki szczegółowej kontroli można zastosować odpowiednią temperaturę wody, a także siłę i ilość używanego detergentu. Ogólnie rzecz biorąc, czyszczenie na mokro opiera się na dopasowywaniu właściwych, łagodnych środków czyszczących, a także prawidłowego cyklu prania i procedury prasowania do konkretnych ubrań. 

Wiele osób uważa, że niektóre rodzaje tkanin nie powinny być w ogóle prane w wodzie. Tymczasem, większości materiałów sama woda nie jest w stanie zaszkodzić. Dopiero połączenie wody, wysokiej temperatury oraz intensywnego wirowania, może spowodować ubytki. System Wet Cleaning pozwala wyeliminować te niebezpieczeństwa. Tutaj każdy parametr prania jest ściśle dostosowywany do danego wsadu. 

O delikatne tkaniny warto zadbać w szczególny sposób. Pranie na mokro sprawia, ze nasze ubrania są pozbawione nieprzyjemnego, chemicznego zapach, tak charakterystycznego dla prania na sucho. Są znacznie delikatniejsze, miękkie w dotyku i zupełnie czyste.