Jak sprawić, by pranie było bardziej skuteczne?

Z biegiem czasu czarne ubrania tracą swój kolor, a białe stają się coraz bardziej szare. Ręczniki i poszewki też nie są już tak miękkie. Jak sprawić, by nasza odzież odzyskała dawny blask?

Sposób na bielsze ubrania
Jeśli chcemy przywrócić ubraniom dawną biel, wystarczy zamiast płynu do płukania dodać 1 szklankę octu, niechaj nie martwi nas nieprzyjemny zapach, szybko minie. Jeszcze inną możliwością jest namoczenie ubrań przed praniem właściwym w roztworze wykonanym z 4 litrów wody i 1 szklanki sody oczyszczonej. Możemy także przed praniem namoczyć ubrania w roztworze przygotowanym z 5 tabletek białej aspiryny, którą rozpuścimy w gorącej wodzie. Jest to doskonały sposób również na pranie ręczne ubrań, które zszarzały pod wpływem czasu czy kolejnych prań.

Zachowujemy kolor
Jeśli chcemy zachować kolor ubrań, prześcieradeł i ręczników, to warto podczas płukania dodać do prania 1 filiżankę soli kuchennej. Natomiast jeśli chcemy przywrócić kolor czarnym ubraniom, to warto w tracie płukania wlać do pralki 2 szklanki zaparzonej kawy lub herbaty. Pamiętajmy również o tym, by nie przesadzać ze zbyt wysoką temperaturą. Przed pierwszym praniem czarnych rzeczy możemy je również namoczyć w occie, co zapobiegnie farbowaniu. Czarne ubrania najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie, jeśli natomiast pierzemy w pralce, to najlepiej nie stosować temperatury wyższej niż 40 stopni.

Czyść pralkę
Warto regularnie myć pralkę i czyścić jej podzespoły. Pozwoli nam to na bezawaryjne zachowanie sprzętu, jak również pozwoli zapobiec rozwojowi pleśni. Aby oczyścić pralkę domowymi sposobami, możemy puścić pusty cykl prania bez ubrań. Wlejmy do bębna pralki albo pojemnika na proszek  butelkę octu, następnie nastawmy cykl prania na wysoką temperaturę. W ten sposób pozbędziemy się osadów z proszku, płynu do płukania oraz kamienia, który osadził się w pralce. Jeśli natomiast chcemy wzmocnić moc proszku, to możemy wlać do pojemnika na płyn do płukania sok z cytryny. Wzmocni to moc proszku do usuwania plam, a na dodatek  ubrania będą pachniały cytryną. Jak widzimy wiele z tych domowych sposobów nie należy do trudnych, a może dać naprawdę znakomite efekty.