Czy pralnia to dobry pomysł na biznes?

Nosisz się z zamiarem otworzenia własnego biznesu? Do głowy może przyjść ci branża, która w Polsce wciąż jeszcze nie jest przesadnie rozwinięta, mowa o pralni.

Czy jest zapotrzebowanie na tego typu usługi?
Pierwsze pytanie, które musimy sobie zadać przed założeniem jakiegokolwiek biznesu, to o to, czy istnieje zapotrzebowanie na usługi, które chcemy zaoferować. Coraz więcej osób ma mniej czasu i chętnie odda swoje ubrania komuś, kto je wypierze, wyprasuje, a następnie poskładane dostarczy, najlepiej pod wskazany adres, a jeszcze wcześniej je odbierze. Innymi słowy pozwoli klientowi zaoszczędzić sporo czasu. Jedynym ratunkiem dla takich osób jest pralnia. Jeśli zdecydujemy się założyć pralnie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż rynek ten nie jest jeszcze nasycony to, musimy wiedzieć, jakie luki w nim występują, innymi słowy czym chcemy wyróżnić się na tle konkurencji. Dlatego warto w pierwszej kolejności dokonać rozeznania ustalając potrzeby klientów oraz zakres oferowanych przez nas usług. 

Lokalizacja oraz wydatki
Kolejną równie istotną kwestią jest lokalizacja naszego przedsięwzięcia. Nieco inaczej będziemy patrzeć na lokalizację wtedy, gdy w oferowanych przez nas usługach znajdzie się odbieranie ubrań i dostarczanie je pod wskazany adres. Wtedy to my niejako wychodzimy do klientów. Jeśli jednak liczymy również na to, że sami do nas trafią, wtedy warto wybrać lokalizację, w której spotkamy naszych klientów. Może być to osiedle, albo miejsce nieopodal licznych zakładów pracy. Myśląc o własnej firmie, musimy wziąć pod uwagę liczne wydatki związane z jej założeniem. Sprzęt pralniczy nie należy do najtańszych. Możemy oczywiście nieco zmniejszyć te koszty kupując używane maszyny, pomyślmy wtedy jednak o tym, by zainwestować w ubezpieczenie, pozwoli uniknąć nam to bardzo często kosztownych wydatków z tytułu napraw. Weźmy pod uwagę również późniejsze wydatki związane z opłatą za wynajem lokalu, wypłatą dla pracowników oraz rachunkami. Pralnia jak każdy biznes najpewniej będzie na początku generowała przede wszystkim wydatki.