Zastosowanie poliuretanów w motoryzacji

Poliuretany szturmem zdobywają kolejne dziedziny naszego życia codziennego, nic więc dziwnego, że swoje zastosowanie znalazły również w motoryzacji.

Właściwości poliuretanów
Poliuretany wytwarzane są w wyniku reakcji w której udział biorą związki zawierające grupy hydroksylowe. W zależności od właściwości fizycznych oraz chemicznych poliuretanów stosuje się je w różnych dziedzinach życia codziennego oraz przemysłu. Poliuretany znajdziemy między innymi w żywicach, piankach, lakierach czy włóknach i kauczuku. Na przykład elastomery poliuretanowe odznaczają się właściwościami podobnymi do gumy, są jednak dość odporne na eksploatację. Możliwe jest również kształtowanie ich właściwości w szerokim zakresie, dzięki czemu są uniwersalne i mają liczne zastosowania. Ze względu na ich parametry mechaniczne oraz odporność na oddziaływania chemii, zastępują one materiały takie, jak guma, metal czy ceramika. Poliuretany są odporne na rozciąganie oraz rozdzieranie, świetnie sprawdzają się również w przypadku tłumienia drgań. Nie straszne im też nieprzychylne warunki atmosferyczne oraz ścieranie.

Poliuretany w motoryzacji
Chyba nikt nie wyobraża sobie współczesnego życia bez obecności motoryzacji, podróżujemy w wielu różnych celach, a to służbowo, a to dla przyjemności. Bez względu jednak na cel zawsze chcemy dotrzeć do miejsca naszego przeznaczenia bezpiecznie. Wykorzystanie poliuretanów pozwala uczynić wymienione kwestie możliwymi. Zastosowanie poliuretanów w pojazdach samochodowych pozwala również na zwiększenie bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Ma to również wpływ na zwiększenie estetyki wyglądu samochodu. Zastosowanie poliuretanów umożliwia oszczędzenie energii, wpływa bowiem na zmniejszenie ciężaru elementów, w których zostało zastosowane. Stosuje się go chętnie w transporcie drogowym, jak również w lotnictwie. Poliuretan znajdziemy na przykład w kierownicach, deskach rozdzielczych, elementach takich, jak zderzaki, elementach tłumiących drgania czy tych poprawiających komfort jazdy. Przetwarzanie poliuretanów jest łatwe i nie wpływa negatywnie na środowisko.