Zastosowanie poliuretanów w przemyśle farmaceutycznym

Poliuretany cechuje mnogość form, w których występują, dlatego możemy spotkać je w wielu dziedzinach naszego życia codziennego. Zważywszy na ich właściwości, nic dziwnego, że coraz chętniej korzysta z nich również medycyna.

Kilka słów o poliuretanach
Poliuretany zalicza się do polimerów, które składają się z dwóch surowców, przy użyciu stabilizatorów, katalizatorów oraz środków spieniających, rozpoczyna się reakcja chemiczna. Istnieje możliwość regulowania właściwości powstającej substancji, co pozwala nadawać im różne cechy i właściwości zależne od tego, jakie ma być ich przeznaczenie. Odznaczają się również prostym przetwarzaniem, ze względu na stosunkowo niską topliwość. Charakteryzuje je również niższa odporność mechaniczna. Stosuje się je między innymi do produkcji włókien, które później znajdują swoje zastosowanie w tworzeniu wyrobów gumowych w postaci podeszwy butów, pianek, czy części zawieszenia samochodowego. Obszar na którym możemy napotkać poliuretany jest więc bardzo duży. Aktualnie jest to jedno z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych tworzysz sztucznych. Możemy prognozować, że zapotrzebowanie na poliuretany będzie nieustannie wzrastało.

Wykorzystywanie poliuretanów w przemyśle farmaceutycznym
Polisacharydy stosuje się na przykład do produkcji tabletek, środków immunomodulujących, czy wytwarzania heparyny, która hamuje krzepliwość krwi. Polimery syntetyczne napotkamy z kolei przy produkcji kapsułek, które stanowią jedną z najpopularniejszych form leków w przemyśle farmaceutycznym. Wykorzystanie polimerów w postaci leków, pozwala na łatwiejsze niesienie pomocy chorym. W wielu przypadkach poliuretany pozwalają na to, by leki przybrały nowoczesną formę. Pozwalają także zwiększyć skuteczność terapii. Co ciekawe zastosowanie poliuretanów pozwala zmniejszyć skutki uboczne stosowanych leków, jak również ich toksyczność. Z racji rosnącego zainteresowania tą dziedziną chętnie prowadzi się nad nią badania, co przyczynia się do tego, że wytwarzane będą coraz nowsze formy leków, co na pewno przyniesie jeszcze większe usprawnienia w zakresie farmakologii.