Pianki poliuretanowe w budownictwie

Za sprawą właściwości posiadanych przez piankę poliuretanową, jak również możliwość jej łatwego aplikowania, współczesny plac budowy trudno wyobrazić sobie bez jej obecności.

Po co nam pianka poliuretanowa?
Piankę wykorzystuje się między innymi do uszczelniania okien, wypełniania oraz izolacji elementów różnego rodzaj instalacji. Pianka przyda nam się również, jeśli chcemy wygłuszyć ściany działowe, dokonać izolacji termicznej i akustycznej podłóg lud poddaszy. Pomoże nam również wypełnić szczeliny w złączach ściennych oraz stropowych oraz pomiędzy płytami materiału dociepleniowego. Wyróżnić możemy dwa rodzaje pianek: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pianka powstaje w efekcie reakcji dwóch płynnych komponentów, którymi są gaz metylodifenylodizocyjanianu oraz poliolu, alkoholu wielowodorotlenowego. W przypadku pianek na bazie poliestrów, mamy do czynienia z piankami sztywniejszymi i odporniejszymi na czynniki zewnętrzne, natomiast pianki na bazie polieterów są bardziej elastyczne oraz mają większą trwałość.

Jednak by doszło do reakcji spienienia, nieodzowne jest występowanie wilgoci w powietrzu. Za jej sprawą powstanie materiał stabilny chemicznie. Dzięki czemu pianka ma mały ciężar właściwy oraz oznacza się dużą spójnością wewnętrzną. W zależności od tego jakie jest przeznaczenie pianki, możemy dodać dodatkowe składniki, które wpływają na jej właściwości, takie jak szybkość schnięcia czy twardość. Przyszłe zastosowanie jest tutaj kluczowe. Pianki jednoskładnikowe, są bowiem  lepiej przyczepne i mają większą wytrzymałość mechaniczną, a przy tym są podatne na rozciąganie i ściskanie. Pianki dwuskładnikowe lepiej sprawdzą się jako wypełniacz lub izolacja. Ponieważ mają wyższą przepuszczalność pary wodnej, szybciej twardnieją, ponieważ mają w sobie wszystkie składniki, które są potrzebne do reakcji. Nie potrzebują one nawet wilgoci z zewnątrz. Przy przewodzeniu ciepła lepiej wypadają poliuretanowe pianki z dwóch składników. Jak widzimy pianki różnią się pomiędzy sobą właściwościami, które mogą mieć naprawdę duże znaczenie, dlatego podczas wybierania właściwej dla nas pianki weźmy pod uwagę to, jakie będzie jej przeznaczenie.