Środki chemiczne i akcesoria do pralni

Akcesoria pralnicze potrzebne są w każdym rodzaju pralni- zarówno w pralni wodnej, gdzie brud usuwa się za pomocy wody i detergentu, jak i w pralni chemicznej, gdzie do jego usuwania potrzebny jest specjalny rozpuszczalnik.

Akcesoria pralnicze to wszystkie urządzenia, przedmioty, które pomagają na każdym etapie prania chemicznego i wodnego, czyli w przyjęciu i oznakowaniu  odzieży i bielizny, kontroli i przygotowaniu do prania, jak również w całym długim procesie wykańczania i przygotowywania do wydania klientowi. Do przyjmowania przydadzą się specjalne urządzenia do oznaczania, pojemniki, wieszaki, półki. Wieszaki w każdym rodzaju pralni, to podstawa. Są różnorodne- duże, małe, stojące, jeżdżące, grube, cieniutkie, plastikowe , metalowe,obrotowe i regałowe, wszystko zależy od rodzaju i zakresu usług. Kontrola odzieży i bielizny odbywa się na specjalnych stołach, a przygotowane do wstępnego odplamiania na tak zwanych stołach detaszerskich na których znajdziemy wszystkie potrzebne do tego procesu szczotki, gąbki, szmatki, pojemniki z rozpuszczalnikami, urządzenia wytwarzające parę i sprężone powietrze. Potem przydadzą się regały, różnego typu pojemniki, podajniki, wózki, dozowniki, podkładki, szczotki itp. Natomiast w procesie wykańczania przydatne będą manekiny, żelazka, maglownice, parownice, urządzenia do przesuwania i sortowania ubrań oraz pakowarki zgrzewarki, folie itp. akcesoria . Trzeba pamiętać, że ilość i rodzaj akcesoriów pralniczych dopasowuje się zawsze do wymagań, wielkości i zakresu usług konkretnej pralni.

Środki chemiczne są nieodzowne w każdej pralni, ale inne w pralni chemicznej, a inne w pralni wodnej.

W pralni wodnej pierze się za pomocą wody i specjalnych detergentów. Detergenty są oczywiście różnego typu i występują w postaci płynów, proszków, żelów lub kapsułek. Czasami używa się tez chemicznych odplamiaczy, zapieraczy, wspomagaczy prania oraz specjalnych neutralizatorów ( żeby zneutralizować działanie jednego środka, zanim użyje się następnego). Ważne są również specjalne płyny do płukania nadające wypranym rzeczom  miękkość, przyjemny zapach  i anty statyczność .

W pralni chemicznej czynnikiem czyszczącym są specjalne rozpuszczalniki chemiczne- skuteczne, ale też bardzo toksyczne. Najczęściej wykorzystywany jest niezwykle wydajny, lecz rakotwórczy czterochloroetylen. Podążając za oczekiwaniami klientów zaczęto wprowadzać do użytku mniej toksyczne rozpuszczalniki węglowodorowe . Najbardziej ekologiczną propozycją jest technologia Green Earth w którym rozpuszczalnik jest całkowicie naturalną, wytworzoną na bazie piasku i krzemionki, substancją silikonową.