Suszarki do ubrań

Jak sama nazwa wskazuje suszarki służą do suszenia. To po prostu urządzenia pralnicze służące do wysuszenia upranego wcześniej asortymentu

Suszarki towarzyszyły ludziom od zawsze, choć nie były to urządzenia elektryczne, zazwyczaj były to ręczne wyżymaczki, albo prasy, dzięki którym nadmiar wody był usuwany z odzieży lub bielizny po to aby szybciej wyschła.

Dziś czasem niektórzy uważają za suszarkę stelaż ze sznurkami wiszący lub stojący na którym rozwieszamy pranie.

 Suszarki mogą być domowymi urządzeniami, ale większość suszarek ma charakter przemysłowy i jest stosowana w profesjonalnych pralniach .

Zwykła, domowa suszarka ma zazwyczaj konstrukcję przypominającą domową pralkę automatyczną, to znaczy że kluczowym jej elementem jest bęben w którym umieszcza się wypraną odzież. Ze względu na oszczędność, w pierwszej kolejności miejsca ( współczesne łazienki są zazwyczaj bardzo malutkie ), a w drugiej kolejności pieniędzy ( dwa urządzenia pralnicze kosztują zawsze więcej niż jedno), producenci połączyli pralkę z suszarką dając  tak popularne dwa w jednym. Jeśli chodzi o domowy sprzęt do suszenia, najbogatsza oferta dotyczy właśnie pralko-suszarek.

Ze względu na sposób odprowadzania nadmiaru wilgoci, która tworzy się w procesie suszenia, rozróżniamy trzy rodzaje suszarek: wywiewne, kondensacyjne oraz kondensacyjne z pompą ciepła.

Suszarki wywiewne   to najstarszy typ suszarek, który ze względu na dość przestarzałą konstrukcję jest coraz rzadziej spotykany. W tym typie suszarek wilgoć jest odprowadzana przez dość gruby wąż (około 10 centymetrów średnicy) na zewnątrz pomieszczenia, albo wprost do kanału wentylacyjnego. W tym typie suszarek bardzo dużą rolę odgrywa bardzo wydajna wentylacja.

Suszarki kondensacyjne  to już nowszy typ suszarek, tutaj kluczową role odgrywa kondensator, który skrapla nadmiar pary wodnej wytworzonej  w procesie suszenia. Woda to  gromadzi się  potem w specjalnym pojemniku . Kiedy pojemnik jest pełny, po prostu wylewa się go do kanalizacji.

Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła  to zdecydowanie najnowszy typ suszarek. Ich działanie odbywa się na podobnej zasadzie jak suszarek kondensacyjnych, ale pompa ciepła pozwala odzyskać część energii ,przez co oczywiście urządzenie jest bardzo  oszczędne. Ten typ suszarek ma zazwyczaj najwięcej elektroniki, która nie tylko steruje, ale też  kontroluje przebieg suszenia na każdym etapie pracy. Ten typ suszarek ma   czujniki wagi, wilgotności i dodatkowe opcje takie jak wygładzanie parą, czy funkcje zapachowe.