Usuwamy plamę po farbie lateksowej

Niejednemu z nas zupełnym przypadkiem zdarzyło się otrzeć o świeżo pomalowaną ścianę czy ławkę, co było przyczyną trudnej do wywabienia plamy. Nie traćmy jednak nadziei, jest kilka sposobów na to, by z taką plama sobie poradzić.

Kilka sprawdzonych sposobów.
By poradzić sobie z plamami z farby lateksowej może nam się przydać zmywacz do paznokci lub rozpuszczalnik weźmy jednak pod uwagę fakt, że jest to metoda stosunkowo inwazyjna, przez co może ona odbarwić materiał. Jeśli mowa o farbach emulsyjnych, to najłatwiej usunąć je gdy są mokre, zanim zaschnąc, bo później może to być trudne, jeśli nie niemożliwe. Z kolei farby olejne można wyczyścić za pomocą benzyny do czyszczenia, następnie plamę tego rodzaju moczymy w detergencie. Pamiętajmy o tym, że reakcja może być szybka więc uważajmy.Gdy mamy do czynienia z artystyczną farbą olejną tu z kolei pomóc może terpentyna.

Stare plamy
W przypadku starych plam, warto je najpierw posmarować masłem, a później po upływie kilku godzin potrzeć szmatką, która zmoczona jest rozpuszczalnikiem. Na koniec zabrudzenie zasypujemy talkiem. Gdy tkanina wykonana jest z bawełny to czyścimy ją papką z benzyny oraz mąki ziemniaczanej.  W przypadku tkaniny lnianej, plamę usuniemy przy pomocy benzyny, po dokonaniu takiego zabiegu należy polać ją gorącą wodą. W przypadku plamy z farby do włosów, świeżą plamę spryskujemy obficie lakierem do włosów, a później pierzemy w niskiej temperaturze. W przypadku farby do włosów należy świeżą plamę spryskać lakierem do włosów, a następnie uprać ją w niskiej temperaturze. Możemy również spróbować potrzeć plamę wodą utlenioną i dodać amoniaku. Później wypłukać nasze ubranie w ciepłej wodzie. Kolejnym z wymienianych sposobów jest potraktowanie plamy lakierem do włosów. Plamy należy spryskać lakierem, następnie namoczyć je w ciepłej wodzie. Przyda nam się również sztywna szczotka. Szczoteczką czyścimy plamę z zaschniętej farby, później znowu lakierem jeśli plamy nie schodzą również podczas potraktowania ich szczoteczką, próbujemy zabieg powtórzyć. Następnie dodajemy nieco detergentu, a całość wrzucamy do pralki. Pierzemy w normalnym programie.