Rodzaje pralek

Rynek pralek automatycznych jest bardzo bogaty- szeroka gama rodzajów pralek, spora ilość producentów, duża ilość i dostępność sklepów,  możliwość  zamówień ponadstandardowych modeli, które uwzględniają indywidualne preferencje klienta dotyczące zarówno gabarytów urządzenia, jak i dodatkowych opcji programowych –  wszystko to sprawia, że bez problemów można dobrać optymalny dla naszych potrzeb model pralki. Jak zawsze jednak, warto mieć odpowiednią wiedzą dotyczącą rodzajów pralek, tak aby dokonać świadomego wyboru.

Pralki różnią się między sobą budową, a wiadomo,że im solidniejsza budowa, tym urządzenie lepiej i dłużej pracuje, no i konieczność wzywania serwisu napraw jest rzadsza. Sercem każdej pralki jest oczywiście silnik. Informacja, że jest to silnik elektryczny, to stanowczo za mało.

 Generalnie są trzy rodzaje silników stosowanych w pralkach automatycznych:

– najpopularniejsze silniki klasyczne są wprawdzie tanie, ale oferują niską prędkość wirowania i są najgłośniejsze

– dość dobrze oceniane przez specjalistów silniki komutatorowe należą do silników wysokoobrotowych, oferują wyższą wartość wirowania, ale ich praca też jest dość głośna

– najlepiej oceniane są silniki indukcyjne, są to  wysokiej klasy silniki wysokoobrotowe,( prędkość obrotów wirowania może osiągać nawet 1800 obrotów na minutę),  bardzo ciche i wytrzymałe.

Ważnym elementem budowy pralki jest bęben. Wszystkie bębny wykonane są w wysokiej jakości, perforowanej stali nierdzewnej, różnią się między sobą  wielkością oraz sposobem mocowania. W standardowych pralkach ładowanych od frontu bęben jest umieszczony na tylnej ścianie urządzenia, a w pralkach węższych, w których załadunek odbywa się od góry, bęben jest montowany w pionie.

Oczywiście elektronika, która w tym wypadku przekłada się na ilość i rodzaj oferowanych programów i opcji, jest również bardzo ważna. Są pralki ze specjalną kontrolą ilości piany wytwarzanej w procesie prania, co umożliwia precyzyjne dobranie detergentu, więc pozwala zaoszczędzić nie tylko środki piorące, ale tez wodę. Są pralki z tak zwanym opóżnionym startem, co pozwala na pranie podczas naszej nieobecności i nie musimy słuchać czasem bardzo głośnych odgłosów pracy urządzenia. Są pralki oferujące programy ekonomiczne pozwalające zaoszczędzić dużo energii i wody, przy efektywnym sposobie prania i zachowaniu  jego wysokiej jakości – pranie z połową wkładu, skrócone pranie tak zwane krótkie, czy codzienne, czy czyszczenie parą. Są też pralki dające wiele dedykowanych programów takich jak pranie dla dzieci, alergików, czy pranie odzieży sportowej uszytej ze specjalistycznych tkanin.