Jaka pralka ?

Tylko na pozór wybór pralki  automatycznej wydaje się bardzo prosty-  na rynku jest bardzo szeroka oferta różnego typu pralek, a sklepy kuszą promocjami i tak zwanymi okazjami, tak  że każdy z łatwością może dopasować ofertę do swoich możliwości finansowych. Rzecz jednak w tym, aby wybrać odpowiednią do naszych potrzeb pralkę i niekoniecznie kierować się w tym wyborze głównie  ceną.

Generalna zasada jest taka, aby dokonywać wyboru modelu pralki jeszcze przed ostatecznym umeblowaniem łazienki czy pralni, bo czasem może zabraknąć nawet kilku centymetrów, by zmieścić najbardziej optymalny model.

Większość pralek jest wolno stojąca, ale są też pralki przeznaczone do zabudowy. Taka zabudowa sprawi nie tylko, że wnętrze będzie bardziej jednorodne stylowo, ale też pralka będzie pracować znacznie ciszej. Pralki zabudowane pasują raczej do dużych łazienek, w standardowych łazienkach zazwyczaj ledwo starcza miejsca na pralki wolno stojące. Na szczęście wśród tych modeli mamy znacznie szerszą możliwość wyboru.

Pralki różnią się między sobą  wielkością, ładownością i sposobem załadunku. Większość modeli ma załadunek z przodu urządzenia i te modele są nieco szersze ( zazwyczaj szerokość 60 cm) od tych ładowanych z góry, które są znacznie węższe ( 35-40 cm), więc nadają się do mniejszych łazienek. Trzeba pamiętać, że nad  pralkami otwieranymi z góry musi być wolna przestrzeń, więc nie można jak w przypadku tych z przednim załadunkiem wykorzystać miejsce nad pralką na półki, szafkę czy suszarkę.

Gabaryty pralek są oczywiście różne, producenci prześcigają się w propozycjach coraz to mniejszych modeli, ale standardowe wielkości to wysokość 80 cm, a szerokość 60- 35 cm. U wiodących producentów jest możliwość zamówienia modeli niestandardowych, dopasowanych do konkretnych wymagań, ale oczywiście za o wiele wyższą cenę.

Standardowa ładowność domowych pralek automatycznych to 4-5 kilogramów i zazwyczaj jest to wystarczająca pojemność bębna dla obsługi przeciętnej rodziny. Dla singli są modele o bębnach mieszczących najwyżej 3 kg prania i to z możliwością opcji jedna druga wsadu, a największe modele mieszą niewiele ponad 7 kg wsadu. Można oczywiście zamawiać indywidualnie większe pojemności, ale cena będzie wyższa.

Przy wyborze pralki warto też brać pod uwagę tak zwaną klasę efektywności energetycznej , bo przełoży się to wprost na oszczędności wydatkowanej energii, a więc stan naszego portfela. Skala to – A, B, C, najbardziej efektywna i oszczędna, to klasa A.

Warto zastanowić się też nad tym, czy nasza sytuacja rodzinna i mieszkaniowa  bardziej wymaga pralki, czy też droższej, ale bardziej uniwersalnej  pralko suszarki, która w pozbawionych  zazwyczaj suszarni małych mieszkaniach, sprawdzi się o wiele lepiej.

Producenci oferują za dodatkową opłatą, różne dodatkowe opcje takie jak na przykład  czyszczenie parą, pranie w zimnej wodzie ( najwyżej 20 stopni), specjalne programy do prania firanek, ubrań sportowych wykonanych ze specjalistycznych tkanin, ubrań dziecięcych, czy prania koszul i jeszcze wiele, wiele innych. Przy wyborze pamiętajmy, że wybierając taką droższą pralkę , z pewnością zaoszczędzimy potem  na pralni chemicznej.