Magiel

Maglowanie znaczy inaczej prasowanie, więc magiel ( nazwa potoczna maglownica)  to urządzenie, które służy do prasowania . Ponieważ przez dość długi czas funkcjonowało bardzo wiele punktów usługowych, gdzie można było oddać bieliznę i pościel do prasowania ( szczególnie popularne było to w okresie komuny, w zasadzie można powiedzieć, że była to jedna z bardzo nielicznych dziedzin, gdzie omnipotentne  państwo zezwalało niektórym obywatelom na prowadzenie własnego biznesu), terminem magiel określano właśnie ów punkt usługowy.

Samo urządzenie jest znane od bardzo dawna. W muzeach są prezentowane egzemplarze starodawnych maglownic stosowanych na bogatszych dworach szlacheckich.

Urządzenia do maglowania działają na następującej zasadzie-

– bielizna jest nawijana na wałek, przetacza się pomiędzy dwiema płaszczyznami, w związku z czym jest zgniatana i prasowana

– bielizna jest wprowadzana pomiędzy dwa  ruszające się walce. Obrót walców skutkuje przesuwaniem się prasowanej bielizny. Jeden z walców jest napędzany, a drugi służy do docisku. Walce mają różne średnice oraz długości. Spotykamy walce krótkie, o długości najwyżej kilkudziesięciu  centymetrów – maglownice z tak krótkimi walcami miały zastosowanie  w domu i często napędzane były  poprzez korbkę, siłą rąk. Są też walce długie, nawet pond dwumetrowe- te stosowane były w zakładach usługowych i pralniach.

Walce mogą mieć trzy rodzaje napędu:

– ręczny, czyli korba, koło przesuwane siłą mięśni

– napęd elektryczny, tych jest najwięcej

– napęd gazowy

– napęd elektryczno gazowy

Zobacz przemysłowe magle elektryczne i gazowe w Kannegiesser

Nowocześniejsze modele maglownic mają dziś zastosowanie w tak zwanych pralniach wodnych, czyli w pralniach w których pierze się za pomocą wody oraz detergentu. W naszych warunkach takie pralnie mają głównie charakter przemysłowy, czyli obsługują tak zwanych dużych klientów takich jak na przykład szpitale, sanatoria, jednostki wojskowe, hotel itp. Maglownice w takich pralniach są jednak sukcesywnie wypierane przez nowocześniejsze prasownice, które nie tylko są bardziej ekonomiczne w eksploatacji,  gwarantują większe bezpieczeństwo, ale przede wszystkim proponują usługe na najwyższym poziomie.