Renowacja odzieży skórzanej w systemie Wet Cleaning

Kochamy odzież skórzaną. Jest naturalna i dodaje charakteru każdej stylizacji. Potrafi bardzo pięknie się starzeć, ale pod warunkiem, że jest dobrze pielęgnowana. Odzież skórzana jest niestety bardzo podatna na zabrudzenia oraz zanieczyszczenia. Zły wpływ mogą mieć na nią również promienie ultrafioletowe. Nie warto próbować samodzielnego czyszczenia ubrań ze skóry. Możemy bardzo łatwo doprowadzić do ich zniszczenia. To trudne zadanie lepiej oddać w ręce wykwalifikowanego personelu pralni. Skórzane kurtki, płaszcze czy spodnie z reguły oddajemy do czyszczenia chemicznego. Obecnie pralnie oferują nam jednak alternatywną metodę renowacji ubrań skórzanych. To wodny system Wet Cleanig opracowany przez polską firmę Sovrana. 

Jak wygląda pranie odzieży skórzanej w systemie Wet Cleaning?
System może służyć nie tylko do prania, ale i farbowania skór. Pranie odbywa się w specjalnych pralnicach dostosowanych do tego typu czyszczenia. W przeciwieństwie do czyszczenia chemicznego nie są w nim wykorzystywane mocne rozpuszczalniki. Stosuje się natomiast bardzo delikatne biodegradowalne środki, całkowicie bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla tkanin. Wet Cleaning umożliwia pranie naprawdę delikatnych materiałów, a do takich z pewnością należy skóra. System pozwala usunąć nawet bardzo silne zabrudzenia oraz plamy z krwi, wina, kawy, herbaty czy lodów. 

Pralnice wykorzystywane w procesie prania muszą posiadać odpowiednie parametry. Konieczna jest oczywiście kontrola temperatury. Zbyt wysokie temperatury prania mogą bardzo łatwo uszkodzić skórzane ubrania. Kontroli musi podlegać także poziom wody oraz prędkość obrotów. Dzięki praniu skóry w systemie Wet Cleaning w mniejszym stopniu traci ona oryginalną miękkość i kolor. To ogromny plus, bo późniejsze wykończenie i uszlachetnienie ubrań po praniu jest nie tylko łatwiejsze, ale szybsze. 

Podobnie, jak w przypadku innych rodzajów materiałów, przed przystąpieniem do właściwego prania skóra jest wstępnie odplamiana, czyli detaszowana. To również okazja do jej dokładnego obejrzenia pod kątem zabrudzeń. Niektóre wymagają zastosowania odpowiednich środków, które uzupełniają oryginalną natłustkę skóry. Na doprowadzenie odzieży skórzanej do jej pierwotnej formy potrzeba około 3, 5 godziny, z czego proces prania zajmuje 1, 5 godziny, a farbowanie około 2 godzin. 

W procesie farbowania stosuje się barwniki, które doskonale kryją materiał i są odporne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. W ten sposób można również zmienić radykalnie kolor odzieży skórzanej, bez obaw, że będzie ona farbować. Co ciekawe, zarówno pranie, jak i farbowanie odbywa się w tej samej pralnicy.