Co oznaczają symbole na metkach ubrań?

Chyba nie ma osoby, która choć raz nie zastanawiałaby się nad tym, co oznaczają symbole znajdujące się na metce. Przedstawiamy wam krótki przewodnik po tym pozornie zawiłym temacie.
Metka to sprawa istotna, zawiera informacje dotyczące tego, w jaki sposób należy czyścić ubrania i w jakich temperaturach można je prasować i prać. Ich nieznajomość może skutkować zniszczeniem ubrania. Warto więc sprawdzać informacje znajdujące się na metce. Pomoże nam to również w segregowaniu prania.

Temperatura
Jeśli na metce naszego ubrania znajdziemy symbol dłoni, to znak, że materiał z którego jest ono wykonane, jest bardzo delikatny. Bardzo często symbol ten znajduje się na rzeczach wykonanych z jedwabiu lub wełny. Najlepiej prać je ręcznie, przy użyciu specjalnie dobranego detergentu, który nadaje się do tkanin delikatnych. Miska z wodą, oznacza pranie zwykłe w pralce. Tego rodzaju symbol zawiera zazwyczaj również informacje na temat tego w jakiej temperaturze powinniśmy prać dane ubranie. Jeśli ubrania są tylko lekko zabrudzone mogą być prane w niższej temperaturze, niż ta wskazana. Tak czy inaczej w tej kwestii zawsze kierujmy się symbolem wanienki z wodą i znajdującej się na nim temperaturze. Jeśli napotkamy symbol wanienki z dłonią, oznacza to, że dozwolone jest wyłącznie pranie ręczne. Warto zastosować również delikatny detergent. Podczas prania ręcznego wystrzegajmy się również ugniatania czy rozciągania.

Suszenie
Kółko w kwadracie to symbol możliwości suszenia. Jeśli mamy do czynienia z przekreślonym kołem znajdującym sie w kwadracie, to nie możemy suszyć automatycznie danego ubrania. W przypadku suszenia bębnowego, zainteresuje nas również temperatura zalecana przez producenta. Wskazuje na nią liczba kropek. Gdy widzimy jedną kropkę, zalecaną temperaturą jest jedna kropka, gdy dwie, temperatura średnia a przy trzech temperatura wysoka.

Żelazko
Zalecenia w kwestii prasowania znajdziemy szukając symbolu żelazka. Jeśli dostrzeżemy przekreślone żelazko będzie to znaczyło, że nie należy prasować danego ubrania. Ilość kropek oznacza temperaturę, jedna kropka to temperatura niska, dwie temperatura średnia, a trzy to temperatura wysoka.