Jaki środek do prania wybrać ?

Od wyboru właściwego środka piorącego, zależy w dużej mierze nie tylko jakość prania, ale też dalsza kondycja tkanin z których odzież wykonano.

Środek do prania  dobieramy przede wszystkim w zależności od koloru odzieży, rodzaju materiału z jakich ją uszyto oraz stopnia zabrudzenia i poplamienia. Inne środki powinny być  dedykowane tkaninom delikatnym ( jedwab, wełna ), inne tkaninom bawełnianym, czy specjalistycznym.

Środki piorące występują w różnej postaci- najczęściej są to proszki, ale też płyny, żele i kapsułki. Są też specjalne chusteczki, które zapobiegają przebarwieniom przy praniu rzeczy kolorowych, chusteczki wybielające i wspomagające usuwanie brudu, no oczywiście różnego rodzaju płyny do płukania.

Najczęściej używane są proszki do prania. Producenci oferują proszki przeznaczone do tkanin kolorowych ( tak zwane proszki do koloru), proszki do prania tkanin białych ( proszki do białego zawierają wybielacze chemiczne ) i tak zwane proszki uniwersalne, które nadają się zarówno do białych jak i kolorowych tkanin, ale z są najmniej skuteczne. Na rynku jest bardzo wielu producentów proszków, każdy zaleca inne ilości w  cyklu prania, więc należy uważnie czytać instrukcję wydrukowaną na opakowaniu proszku aby nie używać go zbyt dużo, bo jest to szkodliwe zarówno dla tkanin  jak i dla skóry osób skłonnych do alergii. Jeśli do prania używamy detergentów w postaci proszku, to należy użyć tez specjalnego płynu do płukania.

Płyny i żele do płukania najlepiej sprawdzają się przy tak zwanych programach ekonomicznych ( tak zwane pranie krótkie lub codzienne) . Płyny i żele do prania są bardziej nowoczesnym środkiem piorącym niż proszki. Są płyny i żele do prania rzeczy białych, kolorowych i płyny uniwersalne do obu rodzajów, ale też są specjalne płyny i żele przeznaczone specjalnie do prania tkanin delikatnych ( wełna, jedwab, tkaniny specjalistyczne), ciemnych, dla dzieci i osób skłonnych do uczuleń. Większość płynów i żelów do prania zawiera w sobie środki zmiękczające, zapachowe oraz antystatyczne, tak,że nie potrzeba już płynu do płukania.

Kapsułki do prania są na rynku stosunkowo krótko, ale zdobywają klientów poprzez swoją bardzo wysoką jakość. Tutaj nie potrzeba obliczać ile proszku wsypać, czy ile płynu wlać- po prostu wrzucamy bezpośrednio do bębna kapsułkę i zapewnia ona doskonałe pranie i płukanie. W tym wypadku również występuje tradycyjny podział na kolory, biel oraz kapsułki uniwersalne.

Osoby uczulone szukają bezpiecznych, naturalnych środków piorących, które będą nadawać się do prania w pralce automatycznej. Takim sprawdzonym i skutecznym środkiem są łupiny orzechów indyjskich. Zawierają one saponinę, czyli naturalne mydło o właściwościach antywirusowych i bakteriobójczych .Łupiny wkładamy do specjalnego woreczka i wrzucamy do bębna pralki.