W jaki sposób usunąć tłuste plamy?

Podczas spożywania posiłków, które były smażone na głębokim oleju, bardzo trudno jeść w taki sposób, aby nie uplamić sobie garderoby. Może dojść do tego nawet mimo naszej największej ostrożności. Jak sobie poradzić z tego rodzaju plamą? Podajemy sprawdzone sposoby.

Usuwanie plam na ubraniach
Do wstępnego czyszczenia przyda nam się płyn do mycia naczyń, odplamiacz, woda, soda oczyszczona oraz rozpuszczalnik. Nasze zabiegi rozpoczynamy od pocierania plamy niewielką ilością płynu do naczyń. Wystarczy po prostu wetrzeć go w plamę. Następnie poplamioną tkaninę dokładnie płuczemy. Po wypłukaniu w ciepłej wodzie nakładamy na plamę odplamiacz. Tak przygotowaną kreację wrzucamy do pralki piorąc ją na najwyższej z możliwych temperatur, którą znajdziemy na metce.
 

Usuwanie plam na dywanach
Nie tylko ubrania są narażone na plamy. Równie łatwo zabrudzić również dywan. Jeśli dojdzie do tego, w pierwszej kolejności postarajmy się zebrać jak najwięcej substancji, która jest przyczyną stworzenia plamy. Przy czym starajmy się nie rozcierać plamy oraz nie wcierać jej w dywan. Kolejny krok to nałożenie na plamę sody oczyszczonej oraz pozostawienie jej na kilkanaście minut. Tego rodzaju roztwór powinien wchłonąć nieco tłuszczu. Następnie odkurzaczem wchłaniamy pozostałą sodę oczyszczoną, razem z tłuszczem, który został wchłonięty. Jeśli dywan jest bardzo zabrudzony, wymienione kroki możemy powtórzyć.

Sposobów część dalsza
Teraz kilka sposobów, które zawierają takie substancje, jak mąka ziemniaczana, benzyna czy alkohol. Może nie wszyscy wiedzą, ale doskonale sprawdzają się one jako wywabiacz dla tego rodzaju plam. W pierwszej kolejności zaopatrzmy się we wcześniej wspomnianą mąkę ziemniaczaną. Plamę z tłuszczu posypmy i pozostawmy na kilka minut, następnie wyczyśćmy ją szczotką i wypłukajmy w ciepłej wodzie. Użycie mąki ziemniaczanej jest o tyle wygodne, że nie niszczy ona tkanin delikatnych, wykonanych  jedwabiu czy wełny. Świetnie sprawdzi się również w przypadku ubrań wykonanych z bawełny czy materiałów sztucznych. Jeśli nie posiadamy mąki ziemniaczanej zawsze możemy zastąpić ją talkiem lub sproszkowaną kredą. Na tłuste plamy doskonale działa również benzyna. Pamiętajmy o tym, by zanim skropimy tkaninę benzyną, podłożyć pod zaplamione miejsce papierowy ręcznik albo ligninę. Plamę należy następnie pocierać watą lub wacikiem nasączonym benzyną. Następnie tkaninę płukamy w ciepłej wodzie. Tego rodzaju metoda przyda nam się zwłaszcza w przypadku tkanin wełnianych, spokojnie możemy jednak zastosować ją również do innych rodzajów materiałów.