Punkt pralniczy

Punkty pralnicze to dla klientów substytut pralni, bo dla klienta nie ma znaczenia, czy przynosi swoje pranie do pralni, czy do punktu pralniczego – on po prostu oddaje brudne i odbiera czyste pranie, reszta dzieje się poza jego zasięgiem. Klienta oczywiście interesuje cena usługi, a cena usług w pralni i w punkcie pralniczym jest porównywalna, a nawet w punktach pralniczych niższa, bo te jednostki dopiero zdobywają swoje miejsce na rynku i podejmują wszystkie działania i chwyty, aby zdystansować konkurencję.

Różnica pomiędzy pralnią , a punktem pralniczym jest zasadnicza- w pralni dokonuje się proces prania, a punkt pralniczy do po prostu punkt przyjmowania brudnego  i wydawania czystego prania. Pranie zaś odbywa się w pralniach, z którymi właściciel punktu pralniczego podpisał stosowne umowy. Oczywiście, żeby interes przynosił zysk, muszą to być umowy korzystne, czyli usługa prania  jest liczona po cenach niższych nawet o trzydzieści procent. Zazwyczaj wystarcza jedna umowa z dużą, renomowana pralnią chemiczną i wodną, ale ponieważ dziś klienci są bardzo wymagający i potrzebują szerokiego wachlarza usług takich jak na przykład- pranie dla alergików, pranie odzieży uszytej ze specjalistycznych tkanin, które aby nie utracić swoich właściwości muszą być prane za pomocą specjalnych technologii itp.- to warto nawiązać współpracę z pralniami eko oferującymi takie usługi nawet wtedy, jeśli umowy z nimi nie będą  tak korzystne jak innymi. Dopieszczanie klienta jest absolutnym priorytetem. Temu też służy oferowana zazwyczaj w punktach pralniczych usługa odbioru prania z domu i przywozu na miejsce pod drzwi upranej i odświeżonej odzieży. Taka usługa jest nieco droższa, ale jest już sporo zamożnych klientów, którzy wyżej od pieniędzy cenią sobie swój czas .

Uruchomienie pralni wiąże się z bardzo dużymi kosztami ( maszyny pralnicze są bardzo drogie), lokal na pralnię musi spełniać ponadstandardowe wymagania, które określa prawo, więc zazwyczaj dostosowanie lokalu jest bardzo kosztowne – reasumując na otwarcie własnej pralni chemicznej potrzeba co najmniej 200-300 tysięcy złotych, a otwarcie punktu pralniczego w dobrej lokalizacji to około 15 tysięcy, przy czym lokal wcale nie musi być duży, wystarczy 10-15 metrów kwadratowych, więc nawet wynajęcie w dobrej, czytaj  drogiej lokalizacji nie przełoży się na rujnujące koszty. Do tego trzeba oczywiście doliczyć zakup odpowiedniego samochodu i wyposażenia, ale i tak otwarcie punktu pralniczego jest w zasięgu przeciętnego Polaka.