Gdzie wyprać odzież?

Pralka automatyczna jest dziś praktycznie w każdym domu – oczywiście pralki różnią się między sobą nie tylko gabarytami i ładownością, ale przede wszystkim stopniem zaawansowania technologicznego, co przekłada się nie tylko na jakość prania, ale przede wszystkim za zakres oferowanych programów i opcji. Zaledwie kilkanaście lat temu w pralkach automatycznych, które oferują przecież pranie na mokro w różnej temperaturze i prędkości wirowania,  w sposób bezpieczny można było wyprać jedynie pościel, ręczniki no i bieliznę bawełnianą, a powierzenie jej prania bluzki, czy kombinezonu dla dziecka, wiązało się ze sporym ryzykiem uszkodzenia odzieży. Dziś większość pralek automatycznych ma bardzo szeroki zakres programów dopasowanych praktycznie do większości odzieży, a nieco bardziej zaawansowane technologicznie modele  oferują również dodatkowe opcje prania takie jak na przykład- pranie dla osób skłonnych do uczuleń, pranie parą, pranie ubranek dziecięcych, pranie delikatnych tkanin ( jedwab,wełna), czy pranie tkanin specjalistycznych, czyli tych, które mają dodatkowe właściwości takie jak oddychanie. Wszystko to sprawia, że coraz więcej odzieży można prać w domu. Jeśli mamy wątpliwości czy jakąś rzecz możemy uprać samodzielnie, czy trzeba zanieść do pralni chemicznej, musimy dokładnie przeczytać informacje na zszywce, tam na podstawie znaków dowiemy się, czy można prać w zwykłej pralce ( pranie na mokro) i w jakiej temperaturze, czy trzeba koniecznie prać na sucho ( dry cleaning ), czyli trzeba oddać do pralni chemicznej, a tam wskazana będzie ostrożna, minimalna, czy też standardowa obróbka. Usługi prania chemicznego oferuje np. centrum handlowe. Każde zalecenie jest symbolizowane przez określony znak, więc każdy kto nie chce popełnić pomyłki powinien nauczyć się tych kilku znaków na pamięć.

Generalne zalecenia są następujące- do prania na sucho, czyli beż użycia wody, gdzie czynnikiem czyszczącym jest rozpuszczalnik, są przeznaczone rzeczy, które podczas prania nie mogą mieć kontaktu z wodą, takie jak na przykład ubrania z tkanin bardzo delikatnych ( jedwab, wełna) , wykonane z naturalnej skóry, pierza, puchu, niektórych tkanin specjalistycznych. Do pralni chemicznej oddajemy też ubrania fasonowane takie jak garnitury, garsonki, suknie ślubne, komunijne, balowe, płaszcze, kurtki  i kombinezony puchowe, odzież sportową uszytą ze specjalistycznych tkanin, oraz zazwyczaj wszystkie wartościowe rzeczy, których uszkodzenia w praniu się obawiamy.

Do prania na mokro, czyli z użyciem wody i detergentu nadają się – pościel, ręczniki, bawełniana bielizna, firanki, zasłony, koce, narzuty ( pod warunkiem, że nie są wełniane i że zmieszczą się do bębna) i wszystkie ubrania, które mają takie zalecenie na zszywce producenta.