Zadbaj o czyste urządzenia w swojej pralni

Pralnia to miejsce, w którym klienci czyszczą swoje ubrania. Jednak czystość samych urządzeń do prania w rozmaitych punktach usługowych pozostawia wiele do życzenia. Jako właściciele pralni musimy zadbać o odpowiedni stan maszyn pralniczych. Powinniśmy unikać gromadzenia się brudu i pleśni w pralce, czyszcząc ją dokładnie raz na kilka miesięcy. Chociaż większość brudu spływa z myjki, resztki wnikają do środka i mogą przenosić nieprzyjemne zapachy do ubrania naszych klientów. Brzydko pachnące rzeczy przyniesione właśnie z pralni nie świadczą o niej zbyt dobrze. Innym, niż nieprzyjemny zapach sygnałem, że należy wyczyścić pralkę są białe smugi na ciemnych ubraniach. Na szczęście czyszczenie pralnic jest proste i nie wymaga zbyt dużo wysiłku.

Jak wygląda czyszczenie pralnicy
Pierwszym krokiem w czyszczeniu pralki ładowanej od góry jest napełnienie bębna gorącą wodą oraz jedną czwartą wybielacza chlorowego i uruchomienie przy najdłuższym ustawieniu cyklu wirowania. Natychmiast po zakończeniu cyklu napełnijmy bęben gorącą wodą i dodajmy litr destylowanego białego octu, przeprowadzając najdłuższy cykl wirowania. Kombinacja wybielacza z chlorem i octu destylowanego doskonale usuwa bakterie, szumowiny mydlane i osady mineralne w bębnie. To właśnie te pozostałości utrudniają odprowadzanie wody i ekstrakcję detergentu podczas cyklu wirowania. Wysokowydajne pralnice powinny być czyszczone częściej.

Czyszczenie pralek z ładowaniem z przodu
Pralki posiadające ładowanie z przodu wymagają nieco więcej uwagi, aby usunąć wszelkie resztki i należy je czyścić raz na dwa miesiące. Proces czyszczenia przebiega podobnie jak w przypadku maszyn z górnym ładowaniem. Zamiast dodawać gorącą wodę do bębna, po prostu dodajmy pół szklanki wybielacza z chlorem do komory detergentu, napełnijmy dozownik wybielacza odpowiednim środkiem i przeprowadźmy normalny cykl prania. Po zakończeniu cyklu należy wytrzeć uszczelkę drzwi i szybę, aby zapewnić wodoszczelność. Pamiętajmy o tym, że obszar między uszczelką, a drzwiami jest głównym miejscem, w którym pojawia się pleśń, jeśli nie jest suchy.

O czym należy pamiętać czyszcząc urządzenia pralnicze?
Bardzo rozsądnym posunięciem jest czyszczenie wbudowanych komór na detergenty, wybielacze i dozowników zmiękczaczy tkanin raz na dwa do trzech miesięcy. Wlejmy do dozowników kubek ciepłego octu, pozostawmy go na jakiś czas. Jeśli potrafimy to zrobić, wyjmijmy dozowniki i zanurzmy je w ciepłym occie na godzinę, a następnie spłuczmy wodą. Te wskazówki dotyczące czyszczenia pomogą nam przedłużyć żywotność pralek i podnieść satysfakcję klientów.