Co to jest pranie na sucho?

Być może wiele osób słyszało termin pranie na sucho, jednak nie wie z czym może połączyć to pojęcie. Pojęciem tym zwykło określać się czyszczenie ubrań bardzo zabrudzonych,  przy pomocy rozpuszczalnika organicznego.


Na czym polega tego rodzaju proces? Przede wszystkim na zanurzeniu ubrania w roztworze z chemikaliów, owe chemikalia rozpuszczają plamy. Dość często stosuje się na przykład rozpuszczalnik węglowodorowy, który zwany jest czterochloroetylenem. Jest to związek wysoko toksyczny, chociaż często wykorzystuje się również nietrujące oraz mniej szkodliwe rozpuszczalniki węglowodorowe, które dość delikatnie traktują tkaninę, i nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu.

Dlaczego pralnia chemiczna?
Jeśli nieumiejętnie pierzemy ubrania mogą one sfilcować, skurczyć, mogą też stać się szorstkie lub sztywne. Zazwyczaj głównym winowajcą tego stanu rzeczy jest zbyt ciepła woda
albo zbyt mocny środek piorący. Choć tak naprawdę nigdy nie możemy być również pewni tego, w jaki sposób zareagują poszczególne materiały w kontakcie z wodą. Niekiedy mogą powstać przebarwienia i plamy. Z tego powodu niektóre ubrania możemy prać wyłącznie wykorzystując pranie na sucho. Dlatego jeśli na metce znajdziemy specjalne oznaczenie, najłatwiej oddać taką rzecz do pralni i mieć to z głowy.

Możemy być pewni, że pralnie chemiczne dokonają tego rodzaju prania bez użycia wody. W przeważającej większości tego rodzaju pralnie obsługują klientów indywidualnych, rzadko działają one na większą skalę. Choć trudno powiedzieć, żeby takie wyjątki nie istniały. Zazwyczaj na proces czyszczenia chemicznego składa się kilka etapów, pośród których znajduje sie przygotowanie odzieży do czyszczenia chemicznego, wstępne odplamianie, a następnie czyszczenie właściwe. Odzież umieszcza się wtedy w specjalnym agregatorze chemicznym, którym steruje sie za pomocą komputera. Jeden z elementów to zalanie odzieży rozpuszczalnikiem organicznym, który rozpuszcza brud i plamy. W zależności od wykorzystanego programu możemy kilkakrotnie dodać rozpuszczalnika. Na zakończenie dochodzi do fasowania, prasowania i wykańczania. Innymi słowy pranie chemiczne to pranie w rozpuszczalniku innym niż woda.