Czyszczenie pralki - sprawdzone sposoby

Nawet najdroższa pralka po pewnym czasie użytkowania zaczyna być nieświeża i wydzielać nieprzyjemny zapach. W jaki sposób możemy temu zaradzić? Oto kilka sprawdzonych sposobów.


Dlaczego pralka wydziela brzydki zapach? Otóż przyczyną są odkładające się w jej częściach resztki proszków, płynów czy brudów. Wszystko to sprawia, że w pralce zaczyna tworzyć się pleśń, co może przełożyć się na brzydki zapach naszego prania. I nie pomoże tutaj nawet najbardziej wymyślny proszek, czy płyn do płukania. Po czyszczeniu warto pamiętać o odpowiednim dbaniu o naszą maszynę. Sposoby czyszczenia pralek mogą różnić się pomiędzy sobą w zależności od posiadanego przez nas sprzętu. Możemy skorzystać zarówno ze specjalnie przygotowanych do tego celu środków, jak również wykorzystać sprawdzone, domowe sposoby.

Czyścimy pralkę z grzyba
Nowoczesne pralki posiadają program, który pozwala na automatyczne czyszczenie pralki, dlatego śmiało możemy z niego skorzystać. Jeśli jednak nie posiadamy owego programu nie załamujmy rąk, znajdzie się kilka domowych sposobów, które nam w tym pomogą. Jeśli w naszej pralce urośnie grzyb, należy go spryskać wybielaczem. Tego rodzaju roztwór zostawiamy na około pół godziny, a następnie wycieramy. W ten sam sposób warto również wyczyścić dozownik na proszek.  Czyszczenie pralki możemy również rozpocząć od nastawienia prania w pełnym cyklu, wystarczy ustawić  wysoką temperaturę wody i włączyć program, pozwalający na wypełnienie się bębna gorącą wodą. Pamiętajmy przy tym, że pralka musi być pusta.

Czyścimy bęben
Jeśli chcemy odświeżyć całą pralkę, to wlejmy do niej 2 litry octu spirytusowego, a następnie wsypmy odkamieniacz do pralek.  Przygotowaną w ten sposób substancję łączymy z wysoką temperaturą i włączamy pranie. Bęben musi być pusty. Przydać może nam się również kwasek cytrynowy (około 2 opakowania) wymieszany z 2 szklankami octu. Tutaj również w końcowej fazie włączamy puste pranie w najwyższej z dostępnych temperatur. Trzecią możliwością jest zrobienia prania z dodatkiem pół kilograma sody oczyszczonej przy temperaturze 90 stopni.