Jak prać ręcznie?

W obecnych czasach większość rzeczy pierzemy w pralkach automatycznych, jednak wciąż posiadamy takie ubrania, które wyprać możemy wyłącznie w rękach. W jaki sposób, robić to tak, by nie uszkodzić naszej garderoby?

Nieco podstaw
Niektóre rzeczy wymagają prania ręcznego, są to między innymi swetry wełniane i z kaszmiru, ubrania z jedwabiu, delikatna bielizna, ciuchy z koronki czy ubrania z tendencją do farbowania. Są to rzeczy delikatne, które pranie w pralce może uszkodzić.  Pranie rozpoczynamy od nalania do miski wystarczającej ilości wody o odpowiedniej temperaturze (najlepiej ciepła, ale nie gorąca). Prać możemy najpierw te rzeczy, które wymagają najwyższej temperatury, a następnie wraz z jej spadkiem dokładać rzeczy, które preferują temperaturę niższą. W praniu ręcznym warto używać specjalnego proszka przeznaczonego do tego rodzaju prania lub płynu. Pomocą może nam służyć również szare mydło, które działa dobrze na plamy. Nie lejmy środków piorących takich, jak detergenty bezpośrednio na plamy, bo mogą uszkodzić delikatne tkaniny.

I co dalej?
Pamiętajmy o tym, aby segregować ubrania według kolorów – białe i kolorowe. Wspólne pranie może skończyć się zafarbowaniem tkanin. Jeżeli to możliwe, możemy wywirować ubranie po praniu. Każde pranie należy rozpocząć od lepszego przyjrzenia się metce i znajdujących się na niej symboli. Niektóre z ubrań wymagają wody chłodnej, inne ciepłej. Jeśli znajdziemy tam informacje o praniu chemicznym, nie możemy prać tych rzeczy ręcznie, bo może je to uszkodzić. Jeśli nasze ubranie jest szczególnie zabrudzone, możemy zostawić je na dłużej w płynie, to powinno ułatwić nam usunięcie. Po praniu koniecznie płuczemy tkaniny. Podczas płukania również warto dokonać segregacji na pranie o różnych kolorach, tu także istnieje możliwość zafarbowania. Używajmy raczej płynu do prania ręcznego niż proszku i nie lejmy go bezpośrednio na tkaninę, lepiej rozpuścić go w wodzie, unikniemy tym samym ewentualnych reakcji chemicznych, które mogą zniszczyć nasze ubranie. W pierwszej kolejności warto również w osobnej misce spróbować wywabić szczególnie uciążliwe plamy.