Poradnik - najważniejsze parametry pralki

Pierwszy i najczęściej brany pod uwagę parametr przy wyborze pralki, to oczywiście jej wielkość. Większość osób myśli- najważniejsze żeby się zmieściła do łazienki, żeby nie zawadzała, no i żeby dawała radę obsłużyć całą rodzinę. Jeśli łazienka jest zbyt mała i żadna, nawet najmniejsza z najmniejszych dostępnych na rynku pralek nie zmieści się w niej, pozostaje ustawienie pralki w kuchni, co wcale nie musi szpecić nam wystroju, bo oprócz pralek wolno stojących, są tez pralki przeznaczone do zabudowy. Zabudowa tłumi hałasy prania, trzeba tylko pamiętać, że montaż pralki wymaga bliskiego sąsiedztwa żródła wody, energii oraz kanalizacji.

Standardowe, domowe pralki  mieszczą około pięciu kilogramów prania, ale oczywiście są tez pralki o mniejszej pojemności bębna ( do trzech kilo) przeznaczone przeważnie dla singli i pralki o ponadstandardowej pojemności ( siedem litrów), które oczywiście są nieco droższe, ale sprawdzają się w przypadku dużej rodziny i przy praniu większych rzeczy ( narzuty, koce itp.). Pralki różnią się pomiędzy sobą sposobem ładowania – pralki wąskie ( od 30-40 cm szerokości) są ładowane od góry, a pralki standardowe ( 60 cm szerokości) od frontu. Przy pralkach ładowanych od góry potrzebne jest miejsce ponad pralką, bo drzwi otwierają się do góry, natomiast pralki z frontowym załadunkiem pozwalają wykorzystać przestrzeń ponad sobą na szafki, półki czy suszarkę.

Bardzo istotnym parametrem pralki jest ilość zużywanej wody oraz energii. Klasa energetyczna pralki ma swoje oznaczenia literowe – od A do G , przy czym najbardziej energooszczędne modele to te z początku alfabetu i na dodatek z plusikami. Tak więc najbardziej energooszczędne pralki, które zużywają nawet o 40 procent mniej energii niż modele tradycyjne, to te oznaczone A +++.

Istotnym parametrem jest też prędkość wirowania, im szybsze wirowanie, tym wyjęte pranie będzie bardziej suche. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bardzo duża prędkość wirowania może nie tylko powodować trudne do wyprasowania zagniecenia, ale też może zniszczyć  co bardziej delikatne tkaniny.

Ważna jest też cicha praca pralki, zwłaszcza jeśli nie jest zabudowana i stoi blisko miejsca w którym śpimy czy pracujemy. Za cicho pracująca pralkę uznaje się model, który podczas pracy nie przekracza 70 decybeli (wirowanie ) i 50 decybeli pranie.

Im pralka dysponuje większą ilością programów i opcji, tym jest bardziej funkcjonalna. Dziś za standard uchodzi pralka z programem prania bawełny, wełny, jedwabiu, syntetyków,tkanin specjalistycznych,  firanek, ubranek dziecięcych , butów, programów ekonomicznych, programów  dla alergików, oczywiście  z opcją prania wstępnego, ręcznego, szybkiego, dodatkowym płukaniem  i tak zwanym praniem parowym, a to wszystko musi być proste w obsłudze i niezawodne.