Rodzaje bębnów i pralek oraz sposoby ich czyszczenia

Bęben to kluczowy część pralki, w nim przecież dokonuje się cały proces prania, a więc pranie właściwe, płukanie i wirowanie .

 Bębny w pralkach automatycznych zbudowane są z perforowanej, nierdzewnej blachy dobrej jakości. Mogą być mocowane w dwojaki sposób- albo bęben umieszczony jest pionowo, wtedy mamy do czynienia z zazwyczaj wąskimi pralkami ładowanymi od góry, albo bęben umieszczony jest na tylnej ścianie i wtedy pralka jest ładowana od frontu.

Bębny różnią się pomiędzy sobą wielkością -  standardowe, domowe pralki mają bębny, które mieszczą około pięciu kilogramów wsadu, ale są też bębny mniejsze do trzech kilogramów wsadu oraz większe do siedmiu kilogramów. Oczywiście można kupić pralki o większych bębnach, ale z reguły są to już pralki przemysłowe odpowiednio droższe od tych domowych.

Bębny różnią się też między sobą sposobem konstrukcji. Oto cztery, najczęściej spotykane :

1. bęben typu Diamond – sposób perforacji blachy przypomina swoim kształtem diamenty, a taki kształt sprawia, że odzież nie zahacza się podczas pracy pralki.

2. bęben typu vario Soft – ścianki bębna pokryte są wypukłymi kropelkami, które są bardziej łagodnie lub bardziej stromo zakończone. W zależności od rodzaju tkanin, które pierzemy możemy wybrać ruch bębna w jedną albo w drugą stronę, co powoduje,że ruch odbywa się po łagodnych ( tkaniny delikatne) lub stromych ( pranie mocno zabrudzone ) kroplach. Ten rodzaj konstrukcji spotykamy tylko w pralkach marki Bosch

3.bęben typu Shiatsu – konstrukcja nawiązuje do japońskiej sztuki masażu, taki kształt rozpręża włókna pranych tkanin, przez co środki piorące lepiej wnikają w strukturę tkaniny, więc lepiej oczyszcza z brudu.

4.bęben typu SoftCare -konstrukcja przypomina plastry miodu, co powoduje, że ubrania nie dotykają ścianek bębna

Pralkę  oraz bęben należy regularnie czyścić, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni i bakterii chorobotwórczych  oraz zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi, który może dotyczy nie tylko samej pralki, ale tez może przenikać do pranych rzeczy mimo używania zapachowego płynu do płukania.

Pralkę czyścimy na zewnątrz gąbeczką nasączoną uniwersalnym płynem do mycia łazienek, a gumę wokół bębna pralki  przynajmniej raz w tygodniu czyścimy specjalną ściereczką zwracając szczególną uwagę na brud pomiędzy jej fałdami. Co jakiś czas nastawiamy pralkę na pełny cykl prania wlewając do przegrody przeznaczonej na detergent ocet, albo wybielacz. Ocet ( przynajmniej dwie szklanki) usunie nieprzyjemne zapachy, a wybielacz ( też dwie szklanki) usunie wszystkie przebarwienia i plamy przy okazji odkażając wnętrze pralki.