Przepis na biznes pralniczy

W każdym biznesie najlepszą receptą na sukces  jest  dobry pomysł i rzetelna wiedza branż ,w którą chcemy zainwestować. Bardzo dużo zależy też od osobistych cech przyszłego właściciela- praca na swoim wymaga odwagi, gotowości do poświęceń, odporności na stres i tytanicznej wręcz pracowitości. No i wiadomo- potrzebny też choćby łut szczęścia.

Można otworzyć dwa rodzaje pralni- albo pralnię chemiczną, gdzie czyści się na sucho bez użycia wody, oraz pralnię wodną, gdzie czynnikiem piorącym jest właśnie woda z detergentem. W naszych, polskich warunkach pralnie wodne skierowane są w przeważającej mierze do klientów zbiorowych ( szpitale, hotele, pensjonaty, sanatoria itp.), a pralnie chemiczne obsługują klientów indywidualnych. Pierwsza decyzja dotyczyć powinna właśnie wyboru rodzaju pralni, gdyż od tego będą zależeć dalsze posunięcia. Szacunkowo licząc otwarcie  niewielkiej pralni chemicznej mieści się pomiędzy 200-300 tysięcy złotych, podobne koszty trzeba ponieść przy otwarciu pralni wodnej. Wprawdzie maszyny do prania wodnego są nieco tańsze od agregatu chemicznego, ale decydując się na pralnie o charakterze przemysłowym potrzeba więcej maszyn i to o  dość dużej ładowności, no  powierzchnia pralni też jest zdecydowanie większa, więc większe będą koszty wynajmu, ogrzewania, mediów itp.

Trzeba pamiętać o wszystkich ograniczeniach prawnych jakimi jest obwarowana ta branża. Nie chodzi o jakieś dodatkowe pozwolenia, czy koncesje, bo tych na szczęście nie ma, ale o przepisy bhp, przepisy pracownicze, środowiskowe oraz ograniczenia jakim podlega lokal przeznaczony na pralnię i to zarówno wodną jak i chemiczną. Chodzi o wielkość, wysokość pomieszczeń, pokrycie ścian i podłogi specjalnymi materiałami nienasiąkliwymi, dodatkowe pomieszczenia pracownicze, sanitarne i przeznaczone na magazyny środków chemicznych, oraz wymagania dotyczące wentylacji, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej, która musi być dostosowana do poboru bardzo dużych mocy.

Dwie kluczowe dla biznesu pralniczego decyzje to decyzja o lokalizacji przyszłej  pralni oraz o zakupie maszyn pralniczych. W przypadku pralni wodnej lokalizacja nie ma aż tak istotnego znaczenia, bo pralnie przemysłowe mogą być usytuowane za miastem, byle dojazd był prosty, ale pralnie chemiczne już potrzebują doskonałej lokalizacji. W tym wypadku doskonała, znaczy taka, gdzie są ludzie i gdzie łatwo dojechać i bezpłatnie zaparkować.

Jeśli chodzi o zakup maszyn pralniczych, to pierwsze pytanie brzmi- maszyny nowe, czy używane. Te drugie mogą być nawet o 50 % tańsze, ale ryzyko kosztownych awarii o wiele, wiele większe. Poza tym nowe maszyny są bardziej zaawansowane technologicznie, więc oferują szerszą ofertę i wyższą jakość usługi.

Na szczęście na rynku są firmy, które kompleksowo zajmują się takimi