Proces czyszczenia

Proces czyszczenia składa się z kilku etapów. Każdy z tych etapów ma odrębne zadanie do wykonania i dla prawidłowej jakości usługi oraz bezpieczeństwa w żadnym wypadku nie powinno się pomijać lub odwracać kolejności wykonywania poszczególnych etapów procesu czyszczenia.

Etap pierwszy, to wykonywanie wszystkich niezbędnych zabiegów technologicznych, które poprzedzają czyszczenie.

– kontrola danej sztuki odzieży przeznaczonej do czyszczenia polegająca zarówno na formalnym sprawdzeniu z dowodem przyjęcia, jak i na szczegółowych jej oględzinach

– dokładny przegląd odzieży- jeśli w jego wyniku zauważono jakieś wady, czy uszkodzenia o których na kwicie przyjęcia nie ma żadnej wzmianki, to taka sztuka odzieży musi być wycofana z procesu technologicznego dalszej obróbki

– dokładne skontrolowanie kieszeni i ewentualne wyjęcie z niej wszystkich znajdujących się tam przedmiotów

– zabezpieczenie sztuki odzieży przed uszkodzeniem podczas czyszczenia – chodzi o zabezpieczenie wszelkich guzików, klamer, haczyków, zamków błyskawicznych, wystających szwów oraz sprawdzenie składu tkaniny z której uszyta jest ta sztuka oraz wszywki producenta z przepisem prania. Czasem trzeba wykonać w niewidocznym miejscu próbę rozpuszczalnika którym odzież będzie zalewana- dotyczy to zwłaszcza rzeczy kolorowych, gdzie ryzyko odbarwień jest duże.

Etap drugi, to odplamianie, czyli inaczej detaszowanie

Ten etap składa się z dwóch części, a mianowicie odplamiania wstępnego oraz odplamiania właściwego. Czynności odplamiania dokonuje się na specjalnym stole detaszerskim, na którym pod ręką są wszystkie specjalistyczne środki chemiczne przeznaczone do odplamiania i niezbędne do tego przedmioty i urządzenia ( szczotki, gąbki, pistolety natryskowe, pistolety powietrzne, system odsysania itp.) . Najważniejsze to prawidłowo ocenić rodzaj plamy i stosownie do tego dobrać odpowiednie czynności i środek chemiczny.

Najczęściej spotykane plamy to plamy tłuste, barwnikowe, oraz białkowe.

Trzeci etap, to czyszczenie odzieży, czyli inaczej pranie właściwe.

Proces czyszczenia odzieży odbywa się w hermetycznie zamykanym agregacie chemicznym. Czyszczenie polega na zazwyczaj kilkukrotnym zalewaniu odzieży specjalnym rozpuszczalnikiem ( zazwyczaj bardzo toksycznym), którego zadaniem jest rozpuszczenie brudu oraz plam. Za każdym razem po wykonaniu pracy rozpuszczalnik trafia do specjalnego destylatora, gdzie oczyszcza się, aby ponownie trafić do pracy, natomiast brud spływa do specjalnego pojemnika, co jakiś czas oddawanego do utylizacji.

Czwarty etap polega na wykańczaniu wyczyszczonej już odzieży i przygotowaniu jej do wydania

Etap ten polega na tak zwanym formowaniu odzieży, czyli nadawaniu jej pożądanego kształtu oraz na prasowaniu. Czynności tych dokonuje się na specjalnych stołach i manekinach za pomocą różnych urządzeń, takich jak na przykład żelazka, parownice, nadmuch zimnego i gorącego powietrza itp.